Szczepienia profilaktyczne na żółtaczkę i tzw "żółty tydzień".

Osobne objawy tok choroby zależy

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to jedna z cięższych chorób. Poszczególne objawy i przebieg choroby zależy od tego, jakiego typu jest dana choroba. Wyróżniamy żółtaczkę typu A, B, C, D, E i G, przy czym za najcięższe uważane jest wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jej głównym skutkiem jest fakt, że wątroba ulega stopniowemu zniszczeniu, tracąc swoje właściwości. Do zakażenia dochodzi zwykle poprzez spożycie napoju lub pokarmu, który jest zakażony.

Najlepszą profilaktyką są szczepionki

Oznacza to, że choroba może przenieść się poprzez bezpośredni kontakt z chorobą osobą. Najlepszą profilaktyką są szczepienia przeciwko WZW. Niestety, mimo możliwości zapobiegania chorobie, żółtaczka wciąż jest popularna. Co więcej, każdy jej typ jest bardzo niebezpieczny< /b>. Leczenie jest wieloetapowe i często opiera się głównie na zapobieganiu występowania objawów. Zważając na powszechność tej choroby, organizowane są nawet ogólnokrajowe akcje społeczne mające zachęcać do szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby. Tak zwany "żółty tydzień" to czas, w którym można zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B w cenach niższych niż standardowo.

Edukacja powagi dolegliwości, rezultatów

Poza tym, akcja ma zachęcać społeczeństwo do regularnych szczepień również przeciwko innym schorzeniom wątroby. Uświadamianie ma być tutaj pierwszym kokiem skutecznej profilaktyki. Wiedza na temat powagi choroby, jej skutków oraz zasięgu to jeden z podstawowych czynników skłaniających ludzi do większej dbałości o swoje zdrowie. Szczepienia w trakcie "żółtego tygodnia" odbywają się w specjalistycznych punktach szczepień, których wykaz jest dostępny zarówno w przychodniach lekarskich, jak i w internecie.

wirusowemu zapaleniu wątroby